Życie w czasach pandemii
W czasie kryzysu epidemiologicznego, w którym znalazł się cały świat pamiętajmy o kilku zasadach, dzięki którym będziemy bezpieczniejsi my, nasi bliscy i wszyscy wokół.
Spowolnimy rozpowszechnianie się choroby i odciążymy służbę zdrowia, jeśli będziemy stosowali się do kilku zasad:
1) Edukuj osoby w Twoim otoczeniu – bliskich i współpracowników. Nie toleruj zachowań osób niestosujących się do rekomendacji WHO i łamiących ograniczenia nałożone przez władze – uświadom osoby w Twoim otoczeniu jak ważna jest absolutna dyscyplina w stosowaniu się do nowych ograniczeń.
2) Zaprzestań rozprzestrzeniania choroby – przyjmij, że dzisiaj każdy jest potencjalnie zakażony – stosuj rygorystyczne zasady ograniczania kontaktów, zwiększania dystansu i higieny osobistej, a jeśli możesz pracować zdalnie – odizoluj się. Często myj ręce – mydłem przez minimum 30 sekund.
3) Jeśli zmagasz się z cukrzycą, nadciśnieniem, astmą czy innym obciążeniem lub masz powyżej 70 lat – w przypadku zakażenia istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że będziesz musiał być hospitalizowany, a personel i sprzęt potrzebny do uratowania Twojego życia może nie być dostępny. Dlatego zostań w domu. Stosuj pełną izolację – również od najbliższej rodziny.
4) Jeśli jesteś młody i zdrowy – ryzyko poważnej choroby jest niewielkie – pomagaj więc tym, którzy muszą pozostać w całkowitej kwarantannie. Zabezpiecz rodziców i starszych sąsiadów. Nie oddawaj dzieci pod opiekę osób starszych i schorowanych, aby nie narażać ich na zachorowanie.
5) Jeśli masz lekkie objawy „grypowe” (dotyczy to 80% przypadków) – zastosuj rygorystyczną samoizolację, nie zarażaj, nie obciążaj systemu, który będzie musiał ratować życie innych – łamiąc tę zasadę, narażasz innych na utratę życia!
6) Wiele codziennych spraw możemy załatwić telefonicznie lub przez internet. Większość spraw w banku lub w urzędzie załatwisz z domu. W tych dniach poradę lekarską też możesz uzyskać telefonicznie.
7) Dbamy o zdrowie innych i naszych pracowników, dlatego nasze biuro – Centrum Charytatywnego „Koniczynka” przy ulicy Pańskiej 96 w Warszawie jest nieczynne dla interesantów. Dokumenty prosimy wysyłać na adres:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Pamiętaj, że aby sprawdzić subkonto swojego dziecka możesz zalogować się na stronie internetowej lub skorzystać z infolinii 22 486 96 99. Połączenie z konsultantem jest możliwe w godzinach 7.00 – 13.00.
W tych dniach bądźmy szczególnie odpowiedzialni. Dbajmy o siebie i innych. Pomagajmy osobom starszym i schorowanym. Życzymy zdrowia i rychłego powrotu do normalności.
materiał opracowany na podstawie pitax.pl