Światowy Dzień Orderu Uśmiechu
21 września obchodzimy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, międzynarodowego odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci. Żółte słoneczko otrzymują osoby, które pomagają dzieciom, przynoszą im radość.
Tradycja Orderu sięga lat 60-tych, jego projekt stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz – Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Odznaczenie przyznawane jest przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu, która wyłania laureatów spośród zgłoszeń nadesłanych przez dzieci. Podczas pasowania, nagradzany musi z uśmiechem wypić sok z cytryny.
Z radością przypominamy, że jednym z Kawalerów Orderu Uśmiechu jest prezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – Stanisław Kowalski. Odznaczenie otrzymał 12 września 2003 roku. Do dziś jest to dla niego jedno z najważniejszych wyróżnień.
Historia dobroczynnej działalności Stanisława Kowalskiego sięga 1997 roku. Wówczas, po tragicznej śmierci żony, postanowił pomagać dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Początkowo wspierał finansowo domy dziecka, szkołę dla niewidomych w Laskach oraz dzieci zmagające się z porażeniem mózgowym. O działalności charytatywnej wkrótce dowiedział się Zbigniew Religa. Panowie spotkali się na ulicy Łomiańskiej, w domu, który Stanisław Kowalski wybudował dla swojej rodziny, jednak po śmierci żony nigdy się do niego nie przeprowadził. Uzgodnili, że świadczoną pomoc należy rozszerzyć i usystematyzować. Tak narodziła się idea Fundacji – jej siedzibą stał się właśnie dom na ulicy Łomiańskiej.
Po 5 latach działalności organizacja miała pod opieką ponad tysiąc dzieci. Z pomocą darczyńców, w garażu Fundacji udało się otworzyć pierwszy gabinet rehabilitacji, zebrano też środki na specjalistyczny sprzęt. Pacjentów przyjmowała wówczas tylko jedna fizjoterapeutka – Kadrija Płocharska.
Przez 23 lata działalności dobroczynnej, Stanisław Kowalski stworzył największą organizację charytatywną w Polsce. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” obecnie obejmuje opieką ponad 39 tys. podopiecznych z całego kraju. Pod szyldem Fundacji powstały w Warszawie 3 ośrodki rehabilitacji – AMICUS, BIOMICUS i CEMICUS, a także 6 hosteli dostosowanych do potrzeb dzieci przyjeżdzających na turnusy rehabilitacyjne. Utworzono również Klub Myszki Norki, który organizuje bezpłatne zajęcia, warsztaty i imprezy umożliwiające integrację dzieci z niepełnosprawnościami z dziećmi zdrowymi.
W roku 2009 Stanisław Kowalski powołał do życia kolejną organizację. Fundacja Sedeka powstała, aby nieść pomoc osobom dorosłym – chorym, z niepełnosprawnościami, dotkniętym przez los, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Nie tylko pomaga potrzebującym, ale też pozwala na tworzenie w ramach swojej struktury Grup Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), w których wolontariusze mogą działaś na rzecz społecznych inicjatyw.
Za działalność na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci, wspieranie wartości humanitarnych oraz liczne inicjatywy prospołeczne Stanisław Kowalski otrzymał nie tylko Order Uśmiechu, ale też wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznaczenie Rzecznika Praw Dziecka, Medal „Przyjaciel Dziecka”, Medal Św. Brata Alberta, Medal im. Janusza Korczaka oraz Odznaczenie “Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie”.